Zawód telemarketera może w niedługim czasie przestanie istnieć

Już raczej jest przesądzone, że niektóre zawody, które nie wymagają zbyt dużej wiedzy, aby w nich pracować mogą przestać istnieć. Do takich profesji, która jest zagrożona należy telemarketer, czyli osoba pracująca w obsłudze klienta. Raczej tacy ludzie będą zastąpieni przez roboty, które są ciągle udoskonalane.

W tej chwili niektóre firmy we wstępnej rozmowie wprowadziły roboty, które mają nam w jakiś sposób pomóc lub przekierować do konsultanta, który nam udzieli szczegółowych informacji.

Powody, przez które człowiek w zawodzie telemarketera może być zastąpiony przez robota

Przede wszystkim taki robot mający sztuczną inteligencję będzie wydajniejszy od osoby, która pracowała na takim stanowisku, ponieważ będzie on mógł wykonać więcej telefonów w danym czasie. Na przykład, kiedy standardowo osoba zatrudniona w firmie na tym stanowisku wykonywała około 40 telefonów to robot w praktyce pewnie będzie mógł ich wykonać dwa razy więcej.  Jednak jeszcze w tej chwili robotom ciężko byłoby dyskutować z klientem, który jest niezadowolony, dlatego większe szanse na sprzedanie jakiejś rzeczy ma człowiek, który posiada odpowiednie umiejętności sprzedażowe. Nie wiemy jak będzie się rozwijała technologia w najbliższych latach, ale jeżeli ktoś pracuje w tym zawodzie to warto pomyśleć o przebranżowieniu się, aby nie odczuć tego, gdy ten zawód będzie powoli odchodził w zapomnienie.  Z odpowiednimi umiejętnościami sprzedażowymi interpersonalnymi dość szybko powinno się udać przebranżowić takim osobom na przykład na specjalistów HR, gdzie są o wiele większe perspektywy niż w sprzedaży telefonicznej.

One thought on “Zawód telemarketera może w niedługim czasie przestanie istnieć

Dodaj komentarz