Jak napisać dobry list motywacyjny w 7 krokach?

List motywacyjny jest jednym z najważniejszych elementów Twojego CV i powinien być tak dobry, jak to możliwe. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak napisać dobry list motywacyjny.

7 kroków do dobrego listu motywacyjnego

  1. Nie kopiuj tego, co już zostało napisane – twoim celem jest wyróżnienie się spośród innych kandydatów, a nie powielanie tego, co oni już napisali. Twoja motywacja powinna być szczera i osobista.
  2. Skup się na tym, co możesz zrobić dla firmy, a nie na tym, co firma może zrobić dla Ciebie – twoim celem jest pokazanie, że masz coś do zaoferowania.
  3. Bądź konkretny – unikaj ogólników i takich zwrotów, jak „jestem bardzo zainteresowany”, ponieważ nie mówią one nic konkretnego.
  4. Pamiętaj o poprawności gramatycznej i ortograficznej – Twój list motywacyjny powinien być profesjonalny i bez błędów.
  5. Nie przesadzaj z długością – twoim celem jest napisanie krótkiego, ale treściwego listu motywacyjnego. Rozpisywanie się zbytnio na temat swoich umiejętności i doświadczenia może pokazać, że nie masz czegoś ważnego do powiedzenia.
  6. Zwróć uwagę na szczegóły – Twoja motywacja powinna być konkretna i dotyczyć konkretnej oferty pracy. Nie pisz ogólnikowo o tym, jak bardzo chcesz pracować dla danej firmy.
  7. Pamiętaj o podziękowaniu – na końcu listu motywacyjnego zawsze możesz podziękować za możliwość aplikowania i wyrażenie nadziei na spotkanie się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jak długi powinien być list motywacyjny?

List motywacyjny powinien być krótki i treściwy. Nie rozpisuj się zbytnio na temat swoich umiejętności i doświadczeń – Twoim celem jest przekonanie rekrutera, że jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko, a nie pisanie eseju. Zalecamy, aby list motywacyjny nie przekraczał dwóch stron A4.