Dobrze płatna i satysfakcjonująca praca w trzech krokach

Dobrze płatna praca sprawiająca nam przyjemność to marzenie wielu osób. Niestety jedynie niektórzy potrafią o nią zawalczyć. Problemem nie zawsze jest brak odpowiedniego wykształcenia oraz doświadczenia. Często przeszkodą jest nasze nastawienie do szukania pracy. Już na samym początku popełniamy zasadniczy błąd.

Następnie rozsyłamy CV „na lewo i prawo”. Rozmowa kwalifikacyjna rzadko ma miejsce. Tłumaczymy to złą sytuacją na rynku pracy. Przyjrzyjmy się, jak szukać pracy, aby ją znaleźć.

Dobrze płatna i satysfakcjonująca praca – zastanówmy się, co chcesz robić?

W pracy spędzamy większość dnia. Tymczasem często decydujemy się na jakąkolwiek pracę, aby móc się utrzymać. Wystarczy spojrzeć na ogłoszenia typu: „Szukam jakiejkolwiek pracy. Szybko się uczę”. Bycie elastycznym to plus, ale czy naprawdę jest nam wszystko jedno, jaką pracę będziemy wykonywać? Czy mamy ochotę spędzać 8 godzin dziennie w pracy, która nie będzie sprawiała nam przyjemności?

Szukając „jakiejkolwiek” pracy podświadomie nie nastawiamy się na nic pozytywnego – w myśl zasady: potrzebna jest nam praca na już i przyjmiemy każdą ofertę, a potem zobaczymy… W związku z tym podświadomie nie tak do końca chcemy znaleźć pracę.  A gdyby tak chwilę zastanowić się, co tak naprawdę chcemy robić? Oczywiście należy mierzyć siły na zamiary. Nie mając odpowiedniego wykształcenia nie zostaniemy z dnia nadzień prezesem firmy komputerowej. Warto jednak zastanowić się chwilę nad swoimi atutami tj. wykształcenie, doświadczenie. Nasze zalety to także dobra organizacja pracy, znajomość języków obcych czy doświadczenie z trudnymi ludźmi. Wbrew pozorom naszym atutem może być zamiłowanie do gier komputerowych. Możemy je testować, sprzedawać, pisać o nich artykuły, a nawet tworzyć (np. po ukończeniu odpowiedniego kursu). Dlatego, jeśli szukamy pracy, warto skoncentrować się na konkretnym kierunku, w jakim chcemy iść.

Konsekwencja w działaniu sprawi, że zdobędziemy kolejne kontakty. Pracodawcy będą nas postrzegać, jako osobę, która wie, czego chce i do tego dąży. Być może nawet jeśli sami nas nie zatrudnią, polecą nas znajomym ze słowami: „Znam świetną osobę, która doskonale będzie się nadawała do tej pracy”.

Stwórz niepowtarzalny życiorys

Nieciekawie napisany życiorys może wylądować w koszu – nawet, gdy ukończyliśmy najlepsze szkoły i mamy wieloletnie doświadczenie. Pracodawcy dostają takich życiorysów tysiące. Aby napisać CV, które nie wyląduje w koszu, warto wyjść poza utarte schematy i napisać coś od siebie, co wyróżni nas wśród pozostałych kandydatów. Być może oryginalne zainteresowania otworzą nam drogę do wymarzonej posady. Sprawią, że będziemy dla pracodawcy atrakcyjniejsi niż pozostali. A może udzielamy się charytatywnie, mamy zdolności przywódcze i często jesteśmy wybierani na leadera?

Przygotuj się na rozmowę kwalifikacyjną

Każdy z nas wie, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna. Najczęściej padają na niej te same pytania:

  • jakie jest Twoje doświadczenie w zawodzie;
  • dlaczego chcesz dla nas pracować;
  • dlaczego odszedłeś z poprzedniej pracy;
  • dlaczego powinniśmy wybrać właśnie Ciebie;
  • ile chcesz zarabiać;
  • kiedy możesz zacząć pracę;
  • jakie są twoje zalety;
  • jakie są twoje wady.

Zastanówmy się, jak na nie odpowiedzieć. Ważnym etapem każdej rozmowy kwalifikacyjnej jest także pytanie, co chcemy wiedzieć. Skupmy się na rozmowie. Gdy mamy pytania, nie wahajmy się ich zadać. Nie bójmy się pytać o szkolenia, o obowiązki, o możliwości awansu, premii czy też podwyżki po okresie próbnym.

Zadając pytania wyślemy pracodawcy sygnał, że jesteśmy poważnie zainteresowany pracą na dłuższy okres, a nie szukamy „jakiejkolwiek” pracy, by przetrwać.