Co musisz wiedzieć zanim zainwestujesz w kryptowaluty?

Jak działa rynek kryptowalut?

Polacy są z pewnością bardzo zaciekawieni możliwościami jakie dają inwestycje w waluty wirtualne. Szacuję się, że jedna na dziewięć osób posiada cyfrową walutę. Nagłówki wszelkich artykułów przyciągają i są bardzo atrakcyjne. Na przykład, gdybyś zainwestował 100 USD w Bitcoin w 2009 roku, dziś byłby on wart około 41 mln USD, pomimo wzrostów i spadków na wielu rynkach inwestycyjnych. Jeśli jesteś zwykłym inwestorem, temat kryptowalut może przerażać ilością nowych informacji i zupełnie innym sposobem działania niż giełda czy obligacje. 

Zacznijmy od tego, że kryptowaluty są zdecentralizowane. Oznacza to, że żadna instytucja ani osoba prywatna nie posiada kontroli nad całym rynkiem. System sam w sobie działa bez potrzeby zewnętrznej ingerencji co zapewnia inwestorom, że nikt ani nic nie wpłynie na jego działanie. Dzięki temu kryptowaluty są doskonałym sposobem na inwestycję kapitału w wypadku inflacji czy innego gospodarczego załamania. Z drugiej strony doradcy finansowi uważają, że krypto jest trudnym tematem. Nie tylko dlatego, że nie wolno im o tym rozmawiać, ponieważ obszar ten nie jest regulowany przez Bank Centralny, ale w rzeczywistości cały czas są o to pytani. I chociaż w pełni zdają sobie sprawę z ogromnego zainteresowania tą stosunkowo nową klasą aktywów, niechętnie udzielają na ten temat informacji.

Co na temat inwestycji w waluty wirtualnej mówią specjaliści?

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, zainwestowania w krypto za pomocą jednej z wielu dostępnych w Polsce platform transakcyjnych czy stacjonarnych urządzeń jakimi są bitomaty. Charalambous mówi, że kryptowaluty z samej swojej natury zawsze będą trudne do uregulowania, ponieważ jest to forma wymiany, która istnieje poza systemem bankowym, co niewątpliwie daje szereg możliwości. Natomiast Hayden zaznaczył w swoich wypowiedziach, że w ramach ewolucji pieniądza cyfrowego stworzenie nowych walut cyfrowych wspieranych przez bank centralny może stanowić fundamentalną zmianę w sposobie interakcji ludzi z pieniędzmi.

Co można kupić za kryptowalutę?

Kiedy został wprowadzony na rynek, bitcoin miał być środkiem do codziennych transakcji, umożliwiającym kupowanie wszystkiego, od filiżanki kawy po komputer, a nawet  nieruchomości. Chociaż liczba instytucji akceptujących kryptowaluty rośnie, duże transakcje z tym związane są rzadkie. Mimo to możliwe jest kupowanie szerokiej gamy produktów z witryn e-commerce za pomocą kryptowalut. Oto kilka przykładów:

  • Witryny technologiczne i e-commerce:

Kilka firm sprzedających produkty technologiczne akceptuje kryptowaluty na swoich stronach internetowych, takich jak AT&T i Microsoft. Overstock, platforma handlu elektronicznego, była jedną z pierwszych stron, które zaakceptowały Bitcoin. Shopify, Rakuten i Home Depot również je akceptują.

  • Dobra luksusowe:

Niektórzy sprzedawcy towarów luksusowych akceptują waluty wirtualne jako formę płatności. Na przykład luksusowy sprzedawca online Bitdials oferuje Rolex, Patek Philippe i inne wysokiej klasy zegarki w zamian za bitcoin.

  • Samochody:

Niektórzy dealerzy samochodowi – od marek masowych po luksusowych dealerów luksusowych – już akceptują kryptowalutę jako płatność.

  • Ubezpieczenie:

W kwietniu 2021 r. szwajcarski ubezpieczyciel obecny na naszym krajowym rynku AXA ogłosił, że zaczął akceptować Bitcoin jako formę płatności dla wszystkich swoich linii ubezpieczenia z wyjątkiem ubezpieczenia na życie (z powodu kwestii regulacyjnych).

Jak kupić i sprzedać kryptowalutę?

Istnieje kilka sposobów w jaki możemy zakupić waluty wirtualne. W przeciwieństwie do internetowych giełd kryptowalut, bankomaty kryptowalut pozwalają na wygodne kupowanie i sprzedawanie bitcoin, ethereum,  litecoina i innych kryptowalut. W tej chwili rozróżniamy dwa rodzaje bankomatów kryptowalut. Są to ATM jednokierunkowe: urządzenia umożliwiające transakcje jednokierunkowe, takie jak kupowanie lub sprzedawanie kryptowaluty. Kolejny rodzaj to urządzenia dwukierunkowe, które obsługują zarówno kupowanie, jak i sprzedaż kryptowaluty. ATM bitcoin muszą być podłączone do internetu, aby zasilić wymianę kryptowaluty na gotówkę. 

Bankomaty zazwyczaj przesyłają pieniądze za pomocą klucza publicznego w łańcuchu blokowym, ale niektóre nadal używają paragonów papierowych. Bankomaty kryptowalut często wymagają procesu weryfikacji użytkowników, zwłaszcza przy transakcjach na duże kwoty. W przeciwieństwie do tradycyjnych bankomatów, które umożliwiają fizyczne wpłaty i wypłaty środków, transakcje kryptowalutowe są oparte na blockchain. Wysyłają kryptowaluty do portfela użytkownika za pomocą kodu QR. Ponieważ nie łączą się z kontem bankowym, nie są również obsługiwane przez duże instytucje finansowe. Jednak, jak wspomnieliśmy wcześniej, podlegają podobnym regulacjom prawnym.

Bankomaty kryptowalut w Polsce

Na Polskim rynku waluty wirtualne stają się coraz popularniejsze i niewątpliwie ma na to wpływ recesja i zła sytuacja gospodarcza. Rodzimym producentem bankomatów kryptowalut w Polsce jest Shitcoins.club, firma będąca liderem w całej Europie. Posiada blisko 200 urządzeń w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji czy Rumunii. Specjalizuje się w szybkich i prywatnych transakcjach bez udziału osób trzecich. Transakcje mogą być realizowane z różnych zakątków Europy, nawet podczas wakacji. Za pośrednictwem bitomatu dokonasz transakcji z użyciem takich kryptowalut jak bitcoin (BTC), ethereum (ETH), litecoin (LTC) czy USDT. Bankomaty kryptowlaut zostały zaprogramowane tak, aby korzystanie z nich było proste, szybkie i intuicyjne. 

Dla początkujących inwestorów, producent ATM Shitcoins.club przygotowała specjalne filmy instruktażowe, które znajdziesz na platformie YouTube czy Facebook. Pamiętaj, aby przed pierwszą transakcją zawsze sprawdzić stan gotówki w konkretnym urządzeniu. Tę informację jak i najbliższe lokalizacje urządzeń znajdziesz na największej mapie: Bitomaty. Ułatwia to późniejszą realizację wypłaty środków. Często w sieci poruszany jest temat anonimowości i bitomatu bez kamery, musimy rozwiać wątpliwości w tym temacie. Urządzenia takie tak samo jak tradycyjne bankomaty podlegają ustawie AML, więc producenci zmuszeni są do skanowania dowodów użytkowników po przekroczeniu przez nich limitów.

Przyjrzyjmy się na przykład, jak wygląda sytuacja z bitomatami na przykładzie miasta Wrocław:

Bitomaty we Wrocławiu

  • Bitomat Wrocław znajduje się na ulicy Czekoladowej 7-9 w centrum handlowym Aleja Bielany we Wrocławiu.
  • Bitomat to automat Bitcoin umożliwiający zakup i sprzedaż kryptowalut.
  • Bitomat jest dostępny w godzinach funkcjonowania galerii: od poniedziałku do soboty od 10:00 do 21:00 oraz w niedzielę od 10:00 do 20:00, także w niedziele niehandlowe.
  • Bitomat znajduje się na poziomie 1, w pobliżu sklepu Duka, przy schodach ruchomych.
  • Aby łatwo znaleźć Bitomat, można skorzystać z nawigacji Google i wpisać adres: Aleja Bielany, Czekoladowa 7-9, 55-040 Bielany Wrocławskie.
  • W razie problemów można skontaktować się z infolinią pod numerem telefonu +48 728 008 004, dostępną od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 8:00 do 22:00.