Zaproszenie na rozmowę o pracę budzi wiele emocji, lecz jednocześnie rodzi się pytanie, jak się na nią ubrać, aby z jednej strony wyglądać profesjonalnie, z drugiej strony aby czuć się dobrze? Niegdyś mówiło się, że na rozmowę o pracę trzeba się ubrać elegancko, lecz dziś wiadomo, że nie do końca jest to prawdą.
Wiele zależy od miejsca, w którym będziemy pracować, jego charakteru i kultury organizacyjnej. Warto mieć na uwadze te aspekty, wybierając strój dla siebie.
Odpowiedni strój na rozmowę kwalifikacyjną – czyli jaki?
Uniwersalnym strojem na rozmowę o pracę będzie: dla mężczyzn garnitur bądź biała koszula i ciemne spodnie, dla pań stonowana sukienka lub spódnica w zestawieniu z elegancką koszulą. Taki ubiór sprawdzi się, jeśli zamierzamy podjąć zatrudnienie w korporacji, banku, czy też na jakikolwiek wyższym stanowisku. Z drugiej strony, jeśli ubiegamy się o pracę w barze, kawiarni czy klubie, które mają nieco luźniejsze podejście do pracowników, warto postawić na mniej stonowany strój. Wszystko dlatego, że przez potencjalnych pracodawców możemy zostać odebrani jako osoby, które nie pasują do struktury organizacyjnej miejsca. To samo dotyczy korporacji, które wdrożyły własny dress code, lecz bynajmniej nie jest on oparty o garnitur czy małą czarną, a o luźne ubrania codzienne.
W takim przypadku należy zadbać o schludny, ładnie prezentujący się strój, lecz jednocześnie nie musimy zakładać oficjalnej, wyjściowej odzieży. Zawsze jednak pamiętajmy, by nie był to strój wyzywający, nadmiernie eksponujący ciało. Wszelkie topy, krótkie spodenki czy wycięte sukienki lepiej pozostawić w szafie.
Przydatne wskazówki. Ubiór mówi wiele o człowieku i jakie pierwsze wrażenie sprawiamy.